Twój cyfrowy ślad

Twój cyfrowy ślad

Kategorie : Blog o antywirusach
W życiu poprzez różne działania wobec innych osób, sytuacji czy podjętych decyzji kształtujemy swój wizerunek. Ten sam schemat działania przenosimy do świata wirtualnego, udzielając się na forach dyskusyjnych, komentując artykuły, korzystając z portali społecznościowych tudzież prowadząc blogi. Zazwyczaj nie przywiązujemy wagi do tego, że posługując się urządzeniem podłączonym do sieci, pozostawiamy po sobie mnóstwo cyfrowych śladów. Warto zadać pytanie, czy wszystkie nasze działania są przemyślane, nie godzą w interes innych bądź nasz, czy nie będziemy musieli za jakiś czas odwoływać tego, co już napisaliśmy ? Materiałów raz zamieszczonych w sieci nie da się tak po prostu bezpowrtonie usunąć. Każda zamieszczona informacja mogła zostać już powielona, zduplikowana czy mogła doprowadzić do wykonania jakieś reakcji użytkownika.

Co to jest cyfrowy ślad?

Najkrócej rzecz biorąc jest to każda informacja przesłana online w tym wiadomości elektroniczne, wpisy na blogach, dane wpisane w formularzach, filmy wideo, zdjęcia, dane zapisane podczas korzystania z aplikacji, historia logowań przeglądarki, aktywności przeglądanych stron i portali czy użytkowanie gier strumieniowych.
Oczywiście to nie wszystko, bowiem część zamieszczonych informacji jest zamieszczana niejako automatycznie, bez naszej ingerencji ani wiedzy. Dla przykładu są to wszelakie dane telemetryczne gromadzone przez system informatyczny, poprzez analizę naszej aktywności, historę przeglądanych stron, publikowanych treści czy e-maili, a także przeglądanych reklam czy wuszykiwanych produktów. Idąc tym tropem dalej warto wspomnieć, że wszystkie wiadomości elektroniczne odebrane przez usługę Gmail są skanowane i na podstawie najczęściej występujących słów są wyświetlane użytkownikom spersonalizowane reklamy. Tak samo urządzenie mobilne, które nawet przy wyłączonej funkcji GPS, zapamiętuje lokalizacje na podstawie sieci Wi-Fi z którymi nawiązuje najczęściej połączenie.

Powody dla których cyfrowy ślad jest ważny dla działu kadr twojej firmy

Na podstawie statystyk W 2018 roku firma CareerBuilder odkryła, że ​​cyfrowy ślad był jednym z powodów, dla których organizacje zdecydowały się nie rekrutować nowych pracowników ani zwalniać już istniejących. Badanie odbyło się od 4 kwietnia 2018 do 1 maja 2018 roku wśród ponad 1000 pracodawców i HR.
Dzięki cyfrowym śladom pracownicy działów kadr mogą sprawdzić, czy potencjalny pracownik ma zainteresowania i umiejętności zgodne z pożądanymi przez pracodawcę. Mogą także ocenić ich zaangażowanie w pracy, przydatność a także podatność na różnego rodzaju pokusy lub uzależnienia. Niezwykle ważną rzeczą jest podejście pracownika do nowego pracodawcy, a także w jaki sposób odnosi się do swoich byłych firm, gdzie był zatrudniony. Między wierszami można też wyczytwać jaki ma charakter, czy jest typem indywidualisty czy woli pracę w grupie.

Co mówi o Tobie adres IP?

Na podstawie adresu IP można ustalić gdzie dokładnie znajduje się dane urządzenie i jego użytkownik - jest to pierwsza część danych o potencjalnym użytkowniku. Na drugi rodzaj informacji dotyczy ruchu generowanego w sieci. Wykorzystując te informacje jako punkt wyjścia, może potencjalnie włamać się do Twoich urządzeń i skraść cenne dane. Można też poznać naszą aktywność, upodobania, najczęjściej odwiedzane strony czy godziny aktywności.

Krótkie "BHP" w sieci

  • Starajmy się podawać tylko dane niezbędne do skorzystania z określonej usługi,
  • Jeśli nie musimy, wyłączajmy wszelkie dane telemetryczne,
  • Unikajmy przyznawania uprawnień do wszystkiego przeglądarkom i aplikacjom,
  • Przemyślmy, czy lokalizowanie za pomocą GPS w przegądarce jest naprawdę potrzebne,
  • Wykorzystujmy w przypadku przetwarzania wrażliwych informacji tryb incognito w przeglądarce,
  • Starajmy się korzystać z płatnych i sprawdzonych rozwiązań VPN, by chronić naszą prywatność,
  • Oddzielamy życie prywatne od służbowego poprzez korzystanie z różnych adresów e-mail i różnych kont w serwisach społecznościowych.

Powiązane posty

Udostępnij