Korzystanie z serwisu Netflix i oszustwa

Korzystanie z serwisu Netflix i oszustwa

Kategorie : Blog o antywirusach
Jedną z metod oszustwa jest podszywanie się pod serwis, za pomocą której złodzieje wyłudzają od ludzi dane osobowe, w tym na przykład numery kart płatniczych. 

Phishing poprzez Netflixa

Dzień jak co dzień, przeglądając skrzynkę pocztową spostrzegamy, że jest wiadomość od nadawcy podpisanego jako „Netflix”. Zapoznając się z treścią zauważamy treść brzmiącą mniej więcej tak: "nie udało nam się autoryzować płatności za kolejny cykl rozliczeniowy abonamentu, dlatego zawiesiliśmy Twoje członkowstwo". Zaniepokojeni czytamy dalej i zapoznajemy się z krótkim przewodnikiem jak przywrócić nasze członkostwo. O ile po przeczytaniu wyrzucimy wiadomość elektroniczną do kosza, jesteśmy bezpieczni. Gorzej, gdy zareagujemy. W momencie, gdy podejmiemy decyzję o przywróceniu naszego konta, będziemy proszeni o aktualizację danych osobowych, by kontynuować oglądanie. Kolejnym krokiem jest podanie zaktualizowanego numeru karty płatniczej wraz z kodem CVC/CVV. Od tej pory cyberprzestępcy mają pełny dostęp do naszego konta bankowego.

Jak się chronić ?

Przede wszystkim uważnie czytając przychodzące e-maile, nikt nie prosi o podanie wszystkich danych osobowych, w tym numeru konta wraz z kodem CVC/CVV. Warto zwrócić uwagę na adres nadawcy wiadomości, może zawierać losowy ciąg znaków lub domenę nie należącą do Netflixa. Co prawda odnośnik w wiadomości prowadzi do strony internetowej, która łudząco przypomina witrynę operatora, to nią nie jest. Być może w adresie strony Internetowej nie ma kłódki, która sugeruje że mamy do czynienia z stroną zweryfikowaną. Sprawdźmy, czy po najechaniu kursorem myszy na odnośnik w przeglądarce link prowadzi do strony będącej adresem Netfliksa. Oczywiście nie można zapominać o oprogramowaniu antywirusowym, które skanuje wiadomości e-mail pod kątem spamu lub phishingu, a także skanuje linki do stron Internetowych.

Więcej informacji dotyczących bezpieczeństwa w serwisie Netflix znajduje się w:
https://help.netflix.com/pl/node/65674

Powiązane posty

Udostępnij