Jak zabezpieczyć dane w chmurze?

Jak zabezpieczyć dane w chmurze?

Kategorie : Blog o antywirusach
Jak pokazuje praktyka brak świadomości na temat właściwego korzystania z chmury oznacza również, że informacje tam umieszczone również nie podlegają należytej ochronie.

Regulamin

Zanim rozpoczniesz korzystanie z usługi zapoznaj się z regulaminem usług, umową, polityką prywatności czy warunkami użytkowania. Zawarte tam informacje szczegółowo opisują, w jaki sposób usługa chroni przechowywane dane. Za każdym razem, gdy usługodawca aktualizuje swoją politykę prywatności, wysyła informacje drogą elektroniczną. Dokładne przestudiowanie zmian pomoże uniknąć przykrych niespodzianek.

Silne hasło

Odpowiednie zabezpieczenie konta poprzez skomplikowane hasło jest z punktu widzenia bezpieczeństwa infomratycznego, a także ochrony przechowywanych danych bardzo ważne. Nigdy nie używaj wspólnego hasła dla innych usług. Staraj się stosować hasła składające się z małych i wielkich liter, cyfr oraz znaków specjalnych. Unikaj używania informacji umożliwiających identyfikację, takich jak imię i nazwisko, data urodzenia, nazwa firmy.

Uwierzytelniania dwuskładnikowe

Jeśli masz taką opcję, zawsze używaj uwierzytelniania dwuskładnikowego. Każdorazowa próba logowania do konta spowoduje wysłanie unikalnego kodu na telefon komórkowy, dopiero po jego wpisaniu będzie można bez przeszkód zalogować się na konto.

Ustawienia prywatności

Gdy tylko zarejestrujesz się u dostawcy usług w chmurze, skonfiguruj swoje ustawienia prywatności, aby upewnić się, że nie udostępniasz swoich prywatnych informacji za pośrednictwem aplikacji, które łączysz z dostawcą usług. Należy również określić, jak długo usługa przechowuje Twoje dane i jakie rodzaje informacji może pobierać z Twoich urządzeń lub aplikacji. Po wstępnej konfiguracji ustawień prywatności, sprawdzaj i konfiguruj ponownie co kilka tygodni, aby upewnić się, że pozostają bezpieczne.

Szyfrowanie

Jest to funtcja utrudniająca przechwycenie danych osobom niepożądanym. Ta najprostsza metoda obrony przed złodziejami tożsamości powoduje, że pliki zarówno w chmurze, jak i na komputerze są szyfrowane.

Udostępnianie danych

Niektóre z danych osobowych mogą wydawać się nieszkodliwe, ale jeśli wpadną w niepowołane ręce, mogą stanowić zagrożenie. Nigdy nie podawaj publicznie swojej daty urodzenia ani nazwiska panieńskiego matki, które są często zadawane jako pytania w celu zweryfikowania Twojej tożsamości. Powinieneś także unikać przekazywania osobom, których nie znasz lub którym nie ufasz. Niektórzy dostawcy umożliwiają wybór własnych pytań, na które należy odpowiedzieć w celu weryfikacji. Jeśli masz możliwość, użyj pytań i odpowiedzi, które łatwo zapamiętasz i nie będą powodowały, że łatwo będzie Cię nimi zidentyfikować.

Poufne informacje

Unikaj przechowywania poufnych informacji w chmurze. Przechowywanie wszystkich danych odnośnie kredytów, rat bankowych, numerów kont i kart z nimi powiązanych, tudzież informacji firmowych, do których pochodzenia nie masz pewności stanowić może poważne zafrożenie. Nigdy nie przechowuj w chmurze nietypowych czy też erotycznych zdjęć ani intymnych tego typu dokumentów.

Aktualizacje

Staraj się mieć zaktualizowany na bieżąco system operacyjny oraz aplikacje, zwłaszcza służące do synchronizacji danych z chmurą. Mnogość wersji oprogramowania a także szybkość ich dystrybucji sprzyja powstawaniu błędów i luk w zabezpieczeniach, co może spowodować możliwość wniknięcia do systemu szkodliwych aplikacji czy wirusów.

Antywirus i program zabezpieczający

Nie trzeba dodawać, że właściwe zabezpieczenie komputera jest tak dobre, jak posiadane oprogramowanie antywirusowe i zabezpieczające. Staraj się okresowo aktualizować bazę wirusów i cyklicznie skanować system pod kątem wystąpienia zagrożeń.

Powiązane posty

Udostępnij