Close
Co to jest spyware i jak się przed nim chronić?

Co to jest spyware i jak się przed nim chronić?

Kategorie : Blog o antywirusach

Co to jest spyware?

Najkrócej można określić je jako złośliwe oprogramowanie, którego celem jest szpiegowanie użytkownika. Jest jedną z odmian oprogramowania malware. Oczywiście, by skutecznie szpiegować użytkownika należy zadbać o to, by samemu nie być wykrytym. Dlatego programiści dwoją się i troją w celu ukrycia oprogramowania począwszy od poziomu jego instalacji do jego późniejszej pracy w systemie operacyjnym. 

Historia oprogramowanie szpiegującego, czyli skąd się wzięło spyware?

Termin ten powstał dość niedawno, bowiem w 1995 roku. W 1996 roku pojawił się jako termin w jednym z czasopism, a od 1999 roku pojawił się w środkach masowego przekazu, gdzie zadomowił się na dobre. Dopiero w nowym milenium (w roku 2000) firma ZoneLabs stworzyła pierwszy program umożliwiający skuteczne wykrywanie oprogramowania spyware.

Jak działa spyware?

Podczas pracy programy szpiegujące przez cały czas rejestrują aktywność użytkownika, przechwytują hasła i dane logowania, zbierają informacje o kontach bankowych, a także potrafią przesyłać te dane do twórców. Podstawowa zasada, oprogramowanie to działa cały czas w tle, by móc gromadzić informacje.
Zdaża się, że spyware ściąga w tle, bez wiedzy użytkownika inne złośliwe oprogramowanie.

Typy i rodzaje spyware

Wśród wielu wariantów oprogramowania spyware wyróżnić możemy:

  • Adware

Oprogramowanie, którego głównym celem działania jest wyświetlanie użytkownikowi niechcianych reklam. Zazwyczaj nie powoduje dodatkowych uszkodzeń oprócz mierzenia naszej aktywności w sieci i wysyłania raportów do twórców.

Służy do przechwytywania wpisywanych znaków w komputerze, a następnie ich rejestracji, celem ich późniejszego wysłania do atakującego.

  • Trojany

Jest to oprogramowanie które udaje inne oprogramowanie , by powodować te same szkody co wirus.

  • Złodzieje haseł

Jak sama nazwa wskazuje służą do przechwytywania haseł i danych wrażliwych.

  • Infostealery

Inteligentne oprogramowanie, które stale monitoruje aktywność użytkownika i rejestruje jego aktywność dotyczącą różnych haseł, loginów, kont pocztowych, kont bankowych, a także wszelkich dodatkowych danych identyfikacyjnych.

  • Rootkit

Jeden z najgroźniejszych typów oprogramowania, potrafi zainfekować kluczowe funkcje systemu operacyjnego, zagnieździć się w pamięci komputera, zainfekować BIOS/UEFI a także dokonać modyfikacji sektorów startowych dysku komputera. Potrafi skutecznie się ukrywać przenosząc swą zawartość pomiędzy różnymy segmentami pamięci komputera, a także skutecznie dezaktywować oprogramowanie antywirusowe i zabezpieczające

Jak dochodzi do zainfekowania oprogramowaniem szpiegującym?

Infekcja zazwyczaj jest dość prosta, albowiem wystarczy chwilowa niefrasobliwość użytkownika, by zainfekować system.
W jaki sposób stać się ofiarą spyware?

  • złośliwy marketing - klikanie w linki oprogramowania udającego przydatny program taki jak: optymalizator systemu, menadżer pobierania plików, darmowy program antywirusowy nieznanej firmy, okazyjna oferta.
  • pakiety darmowego oprogramowania – zdarza się, że pod płaszczykiem niewinnego, darmowego oprogramowania kryje się szkodnik, który tylko czeka by móc zainfekować system. Programiści lubią ten sposób infekcji komputera użytkownika, bowiem większość z nas usypia swą czujność czytając napis "darmowy program".
  • robaki, trojany, wirusy, backdoory - często w ten o to sposób stajemy się potencjalną ofiarą dodatkowej infekcji spywarem.
  • luki w zabezpieczeniach – tak, nieaktualny system operacyjny aż się prosi, by zostać w krótkim czasie zainfekowany złośliwym oprogramowaniem.
  • złośliwe aplikacje na urządzenia mobilne – obserwuje sie dość duży wzrost infekcji urządzeń mobilnych niechcianym oprogramowaniem. Jest to skutek zarówno szerokiej dostępności urządzeń mobilnych, jak i niskiej świadomości ich użytkowników.

Jak rozpoznać spyware na swoim komputerze?

Rzadko kiedy mamy szansę na zarażenie się samym oprogramowaniem spyware. Często jest tak, że oprócz niego dostajemy niejako "w pakiecie" inne programy typu malware lub wirusy.
Możemy jednak przyjąć, że są symptomy, któe mogą wskazywać na infekcję tym oprogramowaniem. Na przykład: znaczenie wolniejsza praca, pojawiające się zniką reklamy, zmiana strony ulubionej w przeglądarce czy inna wyszukiwarka w przeglądarce Internetowej.

Czy Mac też może być narażony na spyware?

Oczywiście, chociaż do roku 2017 użytkownicy popularnych "jabłuszek" byli w miarę bezpieczni, to od tego czasu notuje się gwałtowny wzrost zainteresowania produktami spod znaku jabłka wśród cyberprzestępców.

Urządzenia mobilne a oprogramowanie szpiegujące

Nagły wzrost liczby telefonów komórkowych, a następnie smartfonów stał się łakomym kąskiem dla przestępców. Wykorzystują oni swoją wiedzę, by skutecznie infekować urządzenia mobilne.

Wyróżnić mozemy następujące formy rozpowszechniania:

  • złośliwe aplikacje – najczęstszy przykład infekcji. Pobieranie aplikacji spoza sklepu Play lub AppStore grozić może poważnymi konsekwencjami. Producenci dbają, by wszelkie aplikacje w oficjalnych sklepach spełniały określone wymogi jakości oraz bezpieczeństwa.
  • błędy i luki w systemie operacyjnym – cykliczna aktualizacja systemu operacyjnego pozwoli na wyeliminowanie prób ataków przez niechcniane oprogramowanie. 
  • korzystanie z bezpłatnego dostępu do Wi-Fi – łączenie z punktami dostępowymi niewiadomego pochodzenia to proszenie się o kłopoty. 
  • aktywna sieć bluetooth - zdarzało się, że urządzenia mobilne były infekowane ponieważ ich użytkownicy mieli cały czas widoczny bluetooth.

Jak usunąć oprogramowanie szpiegujące? Czy można się uchronić przed spyware?

Usunąć oprogramowanie możemy stosując na przykład aplikacje typu IObit lub Malwarebytes. Skutecznie uporają się z nawet najtrudniejszym zagrożeniem. Oczywiście cudów nie ma i nie ma progamu skutecznego na 100%. Producenci toczą nieustanną walkę z przestępcami, kto będzie szybszy.

Czym się różni oprogramowanie spyware od oprogramowania antyspyware?

Różnica jest jednoznaczna, spyware jest oprogramowaniem niechcianym, które ma na celu wyrządzenie szkód, natomiast antyspyware jak sama nazwa wskazuje służy do wykrycia i wyeliminowania tego pierwszego. Wśród programów antwyirusowych, które zawierają w sobie skuteczny moduł antyspyware są: Avast Premium Security, Bitdefender Internet Security, ESET NOD32, Kaspersky Antivirus, Kaspersky Internet Security.

Jak działa oprogramowanie antyspyware?

Oprogramowanie ma na celu eliminację potencjalnego szkodnika, dlatego na pdostawie odpowiednich wzorców wyszukuje nieprawidłowe zachowania w systemie operacyjnym. Dodatkowo potrafi odmawiać innym programom dostępu do kamery, mikrofonu tudzież rejestracji klawiszy i kamery.

Jaki program najlepiej usuwa spyware?

Najlepiej usuwa je program komercyjny. Wśród nich mozemy wyróżnić programy stricte przewidziane do tych działań: IObit czy Malwarebytes lub programy antywirusowe wraz z modułem antyspyware: Avast Premium Security, Bitdefender Internet Security, ESET NOD32, Kaspersky Antivirus, Kaspersky Internet Security. 

Powiązane posty

Udostępnij

Close